IŠSAMUS PRIEŠGAISRINĖS

Dydis: px
Rodyti nuo puslapio:

Download "IŠSAMUS PRIEŠGAISRINĖS"

Transkriptas

1 IŠSAMUS PRIEŠGAISRINĖS SAUGOS IR GAISRO PREVENCIJOS VADOVAS

2 SAUGA VIRTUVĖJE Virtuvė tai neabejotinai viena iš labiausiai paplitusių vietų, kur gali kilti gaisras namuose. Nepalikite puodų / keptuvių ant kaitlentės, baigus gaminti maistą nuimkite juos išeinant iš virtuvės. Dujinėms viryklėms nenaudokite degtukų ar žiebtuvėlių vietoj jų įsigykite kibirkštinius uždegiklius, jie yra saugesni. Gamindami maistą, būkite atsargūs jeigu dėvite laisvus drabužius, nes jie gali lengvai užsidegti. Laikykite elektros prietaisus, popierinius rankšluosčius ir kitus degius daiktus toliau nuo viryklės. Niekada nepalikite vaikų vienų virtuvėje. Laikykite degtukus, žiebtuvėlius ir puodų rankenas ten, kur vaikai negali jų pasiekti, ir uždėkite apsauginį fiksatorių ant orkaitės durelių.

3 ELEKTROS PRIETAISAI Be priežiūros paliktas veikiantis buitinis elektros prietaisas grėsmė jūsų namams dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų šalyje kilo 339 gaisrai, jų metu žuvo 3 žmonės, 15 buvo traumuota. Dažniausios tokių gaisrų priežastys netvarkinga elektros instaliacija, nusidėvėjusios buitinių elektros prietaisų detalės ir neatsargus žmogaus elgesys. Dažniausiai dega šaldytuvai, skalbimo mašinos, televizoriai, viryklės, gartraukiai. Reguliariai tikrinkite ar nėra nutrukūsių ar atvirų elektros prietaisų laidų. Nepalikite krauti mobiliųjų telefonų ar kompiuterių per naktį. Neslėpkite elektros laidų ar kabelių po kilimine danga. Pakeiskite visus nusidėvėjusius ar suklijuotus kabelius ir laidus.

4 NEATSARGUS RŪKYMAS Neatsargus rūkymas, o konkrečiau rūkymas lovoje, yra pagrindinė žmonių žūčių gaisruose Lietuvoje priežastis. Žmogui užsnūdus su cigerete prasideda patalynės smilkimas, o smilkimo metu kambaryje labai greitai prisikaupia daug toksiškų dūmų ir žmogus neprabunda. Nepalikite degančių cigarečių, cigarų ar pypkių be priežiūros - įsitikinkite, jog pilnai užegesinote nuorūkas. Bakstelėkite pelenus į peleninę - niekada nemeskite jų į šiukšlių dėžę. Atminkite, rūkymas namuose kelia pavojų Jums ir aplinkiniams, ypač mažiems vaikams. Rūkymo patalpa turi būti reguliariai vėdinama, cigaretės ir degtukai turi būti neprieinami vaikams.

5 ŽVAKĖS Žvakės skleidžiama liepsna nor ir maža, bet dėl neapdairumo gali sukelti gaisrą, todėl turite imtis visų saugumo reikalavimų degindami žvakes namuose. Įsitikinkite, kad žvakė stovi tvirtai pritvirtinta tam skirtoje vietoje. Deginkite žvakes stikliniame ar metaliniame inde, kuris gali atlaikyti kaitrą ir vaško nutekėjimą. Nedeginkite žvakės arti lengvai užsidegančių daiktų, pavyzdžiui: užuolaidų, langinių, kilimų, antklodžių, drabužių, knygų ir kitų degių daiktų. Prieš uždegdami žvakę, patrumpinkite dagtį. Trumpesnis dagtis degs mažesne liepsna, todėl žvakė ilgiau degs, mažiau įkais bei bus mažesnė tikimybė, kad aprūks aplink esantys daiktai. Niekuomet nedeginkite žvakės ilgiau nei 3 valandas, nes susidaręs didelis vaško kiekis aplink dagtį gali paveikti žvakės degimo kokybę. Po 3 valandų užgesinkite žvakę, palaukite, kol sustings vaškas ir galite vėl uždegti. Visada palikite bent 10 cm tarp dviejų degančių žvakių ir niekada nedėkite jų po lentynomis ar kiti paviršiai.

6 GAISRO PREVENCIJA Dūmų detektorius Nors Lietuvoje dūmų detektorių įrengimas yra privalomas, bet pagal PAGD statistiką tik 58% gyventojų turi įsirengę juos namuose ir net 96% žūstančių gaisruose neturi namuose įsirengę dūmų detektorių. Dūmų detektorių įrengimas yra svarbiausias žingsnis siekiant užkirsti kelią ugnies plitimui ir sumažinti mirties ar sunkių sužalojimų riziką. Jie turėtų būti įrengti kiekviename namo aukšte, nors vienas autonimonis dūmų detektorius gali saugoti iki 60 kv. m. plotą, rekomenduojama juos įrengti kiekviename miegamajame. Ypač svarbu reguliariai kas mėnesį testuoti dūmų detektorius ir laiku keisti jų baterijas. 5 svarbiausi aspektai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti renkantis dūmų detektorių: 1. Gamintojo suteikiamas garantijos laikotarpis. 2. Detektoriaus darbo laikas su baterija. 3. Detektoriaus jutiklio tarnavimo laikas. 4. Dūmų aptikimo atstumas, plotas. 5. Jutiklio technologijos (optinis ar jonizacinis).

7 GAISRO PREVENCIJA Gesintuvas PAGD vykdytos apklausos duomenimis, vos 17 % gyventojų namuose turi gesintuvus. Juos laikyti namuose Lietuvoje dar labai neįprasta praktika. Aerozolinio gesintuvo kaina tesiekia 8-10 eurų. Tai tikrai nedidelė suma, palyginus su galimais milžiniškais nuostoliais ar net pražuvusiomis gyvybėmis. Gesintuvas užima ne daug vietos ir puikiai tinka gesinti gaisrus, vos jiems prasidėjus. Gesintuvą buityje rekomenduotina laikyti gerai matomoje vietoje, kad kilus gaisro pavojui iškart būtų galima gesinti. Gesintuvų tipai Vandens putų gesintuvas. Tinka gesinti A (degant kietoms medžiagoms susidaro įkaitusios anglys) ir B (dega degūs skysčiai ar tokios medžiagos, kurios degdamos skystėja) klasės gaisrus, bet juo negalima gesinti dujas ir elektros įrenginius. Būtina laikyti šildomose patalpose. Anglies dioksido gesintuvas. Pagrindinė gesinimo medžiaga anglies dioksidas. Gesina B ir C (dega degios dujos) klasės gaisrus, tinka elektros įrenginių gesinimui. Miltelių gesintuvas. Tai universali ugnies gesinimo priemonė, tinkanti gesinti A, B, C, D klasės gaisrus. Taip pat juo galima gesinti elektros įrenginius.

8 GAISRO PREVENCIJA Nedegus audėklas Gaisrą sukelia trys faktoriai degioji mežiaga, kaitra ir deguonis. Gaisras užgesinamas pašalinus nors vieną iš trijų komponentų. Šiuo atveju nedegaus audeklo dėka gaisras numalšinamas atskyrus deguonį. Gaisro atveju gerai uždenkite gaisro židinį audėklu, kad nepatektų oras. Negavus papildomo oro, ugnis nuslops. Nedegiu audiniu galima gesinti ant keptuvės užsidegusius riebalus, užsiliepsnojusią buitinę techniką (naudojant elektros įrenginį, jį pirmiausiai reikia ištraukti iš elektros tinklo) arba žmogų, kurio drabužiai dega. Geriausia vieta laikyti nedegų nedegų audėklą - virtuvė. Būtina žinoti Riebalų gaisrams gesinti jokiu būdu nenaudokite vandens! Užpylus nors ir nedaug vandens ant degančių riebalų, ugnis pašoks iki lubų.

9 10 PATARIMŲ KAIP APSAUGOTI NAMUS NUO GAISRO Kiekviename kambaryje įrenkite dūmų detektorius ir reguliariai kas mėnesį juos testuokite. Sudarykite evakuacijos planą, kilus gaisrui kiekvienas šeimos narys privalo žinoti evakuacijos išėjimus. Būkite ypač atsargūs virtuvėje - niekada nepalikite vaikų vienų virtuvėje, pasirūpinkite gaisro prevencijos priemonėmis - matomoje vietoje laikykite nedegų audėklą, bei gesintuvą. 4 Deginkite žvakes tik tam skirtuose induose. Nedeginkite žvakės arti lengvai užsidegančių daiktų, bei nestatykite degančių žvakių arti viena kitos. 5 Neperkraukite elektros lizdų. Atminkite - vieną kištukas vienam lizdui. 6 Išjunkite elektros prietaisus, jeigu jų nenaudojate. Nepalikite budėjimo režimu įjungtų televizorių ar kitų elektros prietaisų veikti nakties metu. 7 Niekada nerūkykite lovoje, nuorūkas atidžiai užgesinkite į tam skirtas pelenines, reguliariai vėdinkite kambarius Jeigu gyvenate nuosavame name, valykite kaminą ir dūmtraukius prieš kiekvieną sezoną. Laikykite degtukus, žiebtuvėlius, cigaretes ir kitus degius daiktus vaikams nepasiekiamose vietose. Išeinant iš namų visada patikrinkite ar išjungta viryklė ir kiti naudojami elektros prietaisai.