Vaikai ir jaunuoliai: pasakykite mums savo nuomonę!

Dydis: px
Rodyti nuo puslapio:

Download "Vaikai ir jaunuoliai: pasakykite mums savo nuomonę!"

Transkriptas

1 Vaikams draugiška sveikatos priežiūra - Vaikai ir jaunuoliai: pasakykite mums savo nuomonę! Europos Taryba yra tarptautinė organizacija, vienijanti 47 šalis. Jos darbas turi įtakos 150 milijonų vaikų ir jaunuolių. Europos Taryba norėtų, kad šalys, esančios jos narėmis, pagerintų vaikams teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas. Jūsų mintys yra labai svarbios šalims, siekiančioms, kad sveikatos priežiūros paslaugos taptų draugiškesnės vaikams. Klausimynas, kurį Jūs turite prieš akis, yra sudarytas taip, kad Europos Tarybos ekspertai galėtų nustatyti, kurias sritis būtų galima tobulinti. Ar Jūs, atsakydami į tam tikrus klausimus, galėtumėte jiems padėti suprasti, kaip Jūs suvokiate vaikui draugišką sveikatos priežiūrą? Taisyklės Būtų labai naudinga, jeigu Jūs galėtumėte užpildyti šį klausimyną iki 2011 m. birželio 3 d. Visa tai, ką Jūs pasakysite, niekam nebus atskleista. Europos Taryba pasirūpins, kad visi gauti atsakymai būtų apibendrinti tokiu būdu, kuris užtikrintų, kad apie vaikams draugišką sveikatos priežiūrą rašantys ekspertai nežinotų, kurie atsakymai yra Jūsų. Jūs galite atsakyti ne į visus klausimus. Atsakykite tik į tuos klausimus, kurie Jūsų nuomone yra taikytini Jums ir į tuos, į kuriuos norite atsakyti. Jūs nebūtinai turite į klausimus atsakyti vienas pats. Jei norite, galite paprašyti pagalbos draugų ar suaugusiojo. Jeigu kuris nors klausimas Jus nuliūdino, prašome pasakyti suaugusiam asmeniui, kuriuo Jūs pasitikite, kodėl Jūs nuliūdote. Jeigu savo nuomonę norite atsiųsti mums kitu būdu (pavyzdžiui, su piešiniu, nuotrauka ar aprašymu), iki 2011 m. birželio 3 d. padarykite tai elektroniniu paštu ar laišku, nurodydami adresą: arba adresu: Health Division, A6.47.C, Council of Europe/ Conseil de l'europe, Agora Building, 1 quai Jacoutot, F Strasbourg Cedex France. Jeigu prieš pradėdami pildyti klausimyną norite sužinoti apie žmogaus teises, kuriomis galite naudotis, paspauskite čia.

2 APIE JUS 1. Kurioje šalyje Jūs gyvenate? 2. Kiek Jums metų? mažiau kaip 10, Jūs esate vyras moteris 4. Ar patiriate kokių nors sutrikimų, kurie ribotų Jūsų kasdienę veiklą? Taip / ne 5. Kaip manote, ar esate laimingas? (skalėje nuo 1 iki 101 = labai nelaimingas, 10 = labai laimingas) JŪSŲ APSILANKYMAI PAS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTUS 6. Kaip dažnai per pastaruosius metus Jūs lankėtės pas šiuos specialistus: 1. pas gydytoją 1-3 kartus 4-6 kartus 7-10 kartų 2. pas slaugytoją 1-3 kartus 4-6 kartus 7-10 kartų 3. pas odontologą 1-3 kartus 4-6 kartus 7-10 kartų 4. pas specialistą 1-3 kartus 4-6 kartus 7-10 kartų (pvz., fizioterapeutą, logopedą ar profesinės medicinos gydytoją) 5. pas psichologą / psichiatrą ar psichikos sveikatos konsultantą 1-3 kartus 4-6 kartus 7-10 kartus 6. pas kitus (prašome nurodyti) 1-3 kartus 4-6 kartus 7-10 kartų Kas dažniausiai Jus lydi į šiuos vizitus? Tėvai / šeimos narys Draugas Niekas Kita JŪSŲ PATIRTIS Prašome atsakyti į toliau pateiktus klausimus apie Jūsų paskutinį vizitą / apsilankymą: 8. Pas ką Jūs lankėtės (pažymėti vieną)? Pas gydytoją pas odontologą ligoninėje pas specialistą pas psichologą ar konsultantą kita 9. Kiek laiko truko kelionė į vizitą? Neilgai (iki 30 min.) Vidutinis atstumas (30-60 minučių) Ilgas atstumas ( kaip vieną valandą) 10. Kiek reikėjo laukti? Laukti nereikėjo, mane priėmė iš karto Neilgai, mane priėmė per kelias minutes Vidutiniškai, man nereikėjo pernelyg ilgai laukti Ilgai, aš turėjau laukti ilgai 11. Ar aplinka, kurioje reikėjo laukti, Jums buvo maloni? Taip / ne

3 12. Kaip Jūs jautėtės laukdami? Laimingas Nuliūdęs Atsipalaidavęs Nervingas Jautėte skausmą Buvo nuobodu

4 13. Per vizitą: 1. Ar galėjote su asmeniu, pas kurį lankėtės, pasikalbėti vieni? 2. Ar gavote informacijos, kurios norėjote? 3. Ar supratote gautą informaciją? 4. Ar Jums buvo suteikta galimybė užduoti klausimų? 5. Ar jautėte, kad Jus gerbia? 14. Ar gydytojas / slaugytoja / specialistas /odontologas kalbėjo su Jumis tiesiogiai? 15. Ar supratote, ką jis / ji sakė? Viską / Beveik viską / Kai ką /Nieko 16. Kai vizitas pasibaigė, ar Jūs žinojote, kas bus toliau? 17. Kiek svarbūs Jums toliau išvardyti dalykai sveikatos priežiūros srityje (skalėje nuo 1 iki 10, kai 1= visai nesvarbu, 10 = labai svarbu)? 1. Jūsų tėvų / šeimos buvimas kartu su Jumis 2. Pažinoti gydantį gydytoją / slaugytoją / specialistą (žinoti jo vardą) 3. Kad iš anksto būtų paaiškinta, koks bus skiriamas gydymas / būti pasiruošusiam 4. Sugebėti suprasti, ką sako gydytojas 5. Turėti galimybę užduoti klausimų 6. Kad Jus išklausytų 7. Nebijoti 8. Nejausti skubėjimo 9. Nejausti skausmo 10. Kita (nurodykite mums, kas ) 18. Ar Jums atrodė, kad vizitas truko per ilgai ar per trumpai? Per ilgai / Per trumpai JŪSŲ PATIRTIS LIGONINĖJE Jeigu per pastaruosius metus Jūs gulėjote ligoninėje, prašome atsakyti į toliau pateiktus klausimus. Jei ligoninėje negulėjote, pereikite prie 38 klausimo. 19. Kiek kartų per pastaruosius metus Jūs bent vieną naktį praleidote ligoninėje? Kartą 2-3 kartus kaip 3 kartus 20. Kiek truko Jūsų paskutinis gydymas ligoninėje? 1 naktį 2-3 naktis 4-6 naktis 7-10 naktų Ilgiau 21. Ar Jūs gulėjote vaikų ligoninėje? 22. Jeigu ne, ar Jūs gulėjote vaikų palatoje? 23. Ar Jūs gulėjote palatoje, kurioje buvo kitas vaikas?

5 24. Ar patalpa buvo vieta, kurioje malonu būti? 25. Ar lova buvo patogi? 26. Ar su Jumis per naktį buvo tėvai / šeima? 27. Jeigu ne, ar Jūs norėjote, kad tėvai / šeima būtų su Jumis per naktį? Taip / Ne / Nežinau 28. Ar Jums atliekant procedūras tėvai / šeima buvo kartu su jumis? 29. Jeigu ne, ar Jūs norėjote, kad tėvai / šeima būtų su Jumis atliekant procedūras? 30. Ar būdamas ligoninėje Jūs susitikote sy mokytoju? Taip / Ne / Nežinau 31. Ar turėjote su savimi savo daiktų? 32. Ar ligoninėje buvo kuo užsiimti Jūsų amžiaus žmogui? Taip / Ne / Nežinau 33. Ar aplink Jūsų lovą buvo pakankamai vietos? 34. Ar Jūs galėjote: Išeiti į lauką? Nueiti į ramų kambarį? Eiti kur norite? 35. Ar Jums patiko maistas? 36. Ar būdamas ligoninėje jautėtės saugus? ATSILIEPIMAI 37. Ar po apsilankymo ligoninėje ar vizito pas gydytoją / slaugytoją / specialistą Jūsų kas nors paklausė apie Jūsų patirtus išgyvenimus? 38. Jeigu Jūsų sveikata rūpinosi kaip vienas asmuo, kaip Jums atrodo, ar gerai šie skirtingi žmonės dirbo kartu? (Skalėje nuo 1 iki 10, kai 1 reiškia blogai, o 10 labai gerai.) 39. Ką Jūs norėtumėte pakeisti: 1. Gydytojai / slaugytojos / specialistai turėtų būti draugiškesni 2. Gydytojai / slaugytojos / specialistai turėtų kalbėti su vaikais

6 3. Gydytojai / slaugytojos / specialistai turėtų klausyti, ką sako vaikai 4. Vaikams visada turi būti suteikiama informacijos apie tai, kas jiems bus daroma 5. Ar yra kitų dalykų, į kuriuos norėtumėte atkreipti dėmesį? SVEIKATOS PRIEŽIŪROS POLITIKA 40. Ar Jūs norėtumėte pasisakyti apie vaikų sveikatos priežiūrą Jūsų regione? 41. Kaip Jūs norėtume pasisakyti? Su kitais, mokykloje Asmeniškai akis į akį Pasinaudojant internetu Netiesiogiai (tai gali Jūsų vardu padaryti tėvai) 42. Pasakykite mums, ar toliau išvardyti teiginiai yra teisingi, ar neteisingi: 1. Vaikai turi teisę gauti informacijos apie jų sveikatos priežiūrą bei apie tai, kas jiems bus daroma 2. Gydytojas / slaugytoja / odontologas turėtų paklausti vaikų nuomonės 3. Ligoninės ir sveikatos centrai visada turi būti draugiški vaikams 4. Ligoninių ir sveikatos centrų vadovai turi klausti vaikų, ką vaikai apie juos galvoja GALIAUSIAI 43. Ar yra dar kažkas, ką Jūs norėtumėte mums pasakyti? 44. Ar ši apklausa Jums pasirodė (pažymėkite tiek atsakymų, kiek Jums tinka)? Sunkiai suprantama Lengvai suprantama Gera Per ilga Ne per ilga 45. Ar vietoj šios apklausos Jūs norėtumėte su kuo nors pakalbėti apie Jūsų sveikatos priežiūrą? LABAI DĖKOJAME, KAD SKYRĖTE LAIKO ATSAKYTI Į KLAUSIMUS!